Kaç kişi göz atmış

GEZGIN BACKPACKER'IN YASAMI

PART 1

Sırt Çantam / Carpathian Dağları - Ukrayna

-Backpacker Games-
   Gerçek bir Backpacker'ın çantası onun evi, ruhunun yansıması, silahı, hayatta kalmak için gereksinim duyduğu tek şeydir.
  Yoldayken yaşam bir backpacker için adeta survival sandbox konsept bir bilgisayar oyunu gibidir, kişinin envanter kapasitesi, skilleri (Yetenekleri), ve kendisinin oluşturduğu, tarzını ve giyimini belirlediği özgün bir karakteri vardır. Gezgin Backpacker oyunun hikayesini değiştiremese bile iyi bir oyuncu olmaya çalışır. Bu oyunda iyi olmak bu oyundan keyif almayı beraberinde getirir.


Hayatta kalma oyunu olan bu oyunu yol yaşamına çok benzetiyorum, gerekli malzemeleri craftladığın zaman ( Birleştirdiğin, gereken işlemi uyguladığın zaman) ateş yakabiliyor, olta yapabiliyor, herşeyi yapabiliyorsun. Silah dahil. Rust adlı oyundan alınmıştır (Güzel oyun)
Düzgün bir bıçak ile sıfırdan bir medeniyet kurabilirsiniz, 
Bıçağı düzgün kullanırsanız da o medeniyeti koruyabilirsiniz.

  Eğer turistik bir gezi planlamıyor, gerçek bir gezgin olmak istiyorsan, dağlarda, ormanlarda, en tehlikeli yollarda, şehirlerde, ghetto da dolaşmak, yaratıcı yanını keşfetmek, güçlenmek istiyor, her koşulda her coğrafyada, doğada, extreme koşullarda hayatta kalmak istiyorsan karakterini kasman (Tecrübe kazanman) gerekecek. İnsan şehirlerde ne kadar güçlü olduğunu unutmuş besin zincirinin en tepesindeki dünyanın en tehlikeli, en güçlü, en doğru, en yanlış, en zalim, en duygusal, en şefkatli, en yetenekli, en.... varlığıdır. İnsan herşeye dönüşebilir herşey olabilir.

Hazar denizinin kuzeyi Rusya/Kazakistan sınırında Astrahan şehri yakınlarında çektiğim fotoğraf.
Dinlenmek için kamp attığım nehir kıyısında bolca yılan vardı, bu bolca protein demekti.
Arkadaki yazı
"Liberty Or Death Don't Tread On Me"
PARASIZ HAYATTA KALMAK
  Para ve maddiyat eğer tam teşekkürlü bir sırt çantasına sahip ise bir Backpacker'ın dert edeceği bir şey değildir, bir Backpacker olarak yollarda sürekli menümde yılan olmadığı gibi her zaman buna gerek de olmuyor. Bir Backpacker'ın sırt çantasında kendi yemeğini pişirebilmesi için gerekli pişirme takımı bulunması şarttır. Beslenmek düşünüldüğü kadar pahalı bir olay da değildir ayrıca sadece alınması gereken vitaminleri, aminoasitleri, proteini ve kaloriyi almak gerekir. Açlık hissi zaman ile kaybolacak ve yemek yemekten alınan keyif önemsizleşecek, hayatta yemek yemekten çok daha keyif verici şeyler olduğunu yolda anlayacaktır gezgin.
Romanya da bir yol kenarı Etleri bir Türk lokantası bedavaya vermişti.

Longoz ormanlarında kaybolduğum zamandan Baharatlı Kurbağa bacağı.

Denizlerin olduğu yerde aç kalmak imkansızdır. 
Yengeçte iyi protein vardır.

Her zaman menümde olmayan bir canlı daha. Sadece 
Çok aç iken avlanıyorum.

  Fakat şehirlerde yaşam doğadakinden çok daha zordur , ateş yakamazsın, avlanamazsın, yemek pişiremezsin. Şehri tanımak gerekir hayatta kalmak için, şehri çözmek nerede neyin olduğunu iyi bilmek gerekir. Bir şehirde parasız hayatta kalmak istiyorsan oranın evsizleriyle konuş onlar sana yol gösterecektir.
Barnabitengasse 12a, 1060 Wien, günde 3 öğün bedava yemek.

  Otostop bir sırt çantalı gezginin vazgeçilmezidir, ve emin olun ben insanlar ile iletişim kurduğum zaman asla aç kalmıyorum, bir gezginsen sana duyulan saygı, hoşgörü, tevazu ve ilgi artacaktır, dünyanın neresinde olursan ol gerçek bir gezgin isen yemek seni bulacaktır. Otostop çektiğin araçlardaki kişiler de karnını %70 ihtimali ile doyurur. Para sadece lüksü ve konforu satın alır, bir gezginin lükse ve konfora ihtiyacı yoktur, sadece turistler lüks peşinde koşar fakat cebinizde para olmasa bile lüks ve konfor sizi yolda bulabilir.

Macaristan'da Otostop bile çekmezken beni yol kenarından çevirip alan, yemek ve şarap ikram eden, evlerinin anahtarlarını bırakıp giden, sadece bir gezgin olduğum için bunu yapan O dönem Kecskemet'de Belediye başkanı olan Dr. Szeberenyi Gyula Tamas fotoğrafı çeken kişi, eşi ve yolda gördüğüm ricam üzerine eve aldıkları diğer iki gezgin de masada oturanlar.
    Yollarda kimseye ihtiyaç duymasanız dahi gelen yardımları, teklifleri kabul etmek bir backpacker'ın yararınadır. İnanın kendinizi bir anda öylesine lüks ve konforlu yerlerde bulabilirsiniz ki hayal edemezsiniz. Yollarda herşey mümkün, otostopta tanıştığım bir adamın git dediği yere gittim sadece. 
Kahvaltı, akşam yemeği, duş, çalabileceğim bir gitar hepsi önüme serildi.


                                         

   İnsan her türlü koşula adapte olabilir. Gidilen yerlerdeki kültürlerin yaşamına dalan gezgin yeteri kadar vakit geçirdiği zaman içeriden gözlem yapıp kültürün derinine indiğinde kendisini bir anda mevcut duruma öyle adapte olmuş bulur ki kendisi bile şaşırır.
Moğolistan/Ulan Batur 
Kültürel moğol çadırında bir moğola dönüşmüş iken.

  Bir tek kültürel manada değil, coğrafya ve iklime de insan zaman ile alışabilir, yol kadar efektif insanı güçlendiren başka bir şey yoktur, seni öldürmeyen şey seni güçlendirecektir. Her yerde her şartta hayatta kalmayı en iyi tecrübe ederek öğrenebilirsiniz. Tecrübeli bir gezgin Backpacker çölde, tundrada, soğukta, karda, fırtınada, yağmurda, doğal afetlerde her şekilde hayatta kalabilecek yeteneklere sahiptir, olmalıdır. Bu yetenekler de zaman ile oluşur.
Çölde bedevi, kırsalda çingene, ıssız yollarda savaşçı, dağda mağara adamı, ormanda hippi metropolde evsiz gibi olmayı öğrenmelidir gezgin backpacker.


Gobi çölüMacaristan ormanları/ Hippiler ile barış içinde vegan yaşadığım zamanlardan


Korede çingene yaşamı


Ukrayna/Kiev Squat (işgal evi)


  Aynı zamanda yolda olmak demek efor sarfetmek demektir, Uzun zamandır yolda olan bir Gezgin Backpacker sırt çantasının ağırlığı altında ezilmez, 30 kiloya varan çantası ile yürümek onun için artık sıradan bir olay haline gelmiştir. İlk zamanlarda kan ter içerisinde kalınan o evreyi elbet o da yaşamıştır, bu bir süreçtir.
Türkiye'den Kore'ye Olan otostop yolculuğumda 22 kilo verdim, sadece Asya'nın yollarında sırt çantam ile yürüdüm. 
Seni öldürmeyen şey güçlendirecektir.

  Yollarda her zaman gözlerini açık tutmalıdır Gezgin Backpacker. En zor zamanlarda yol kenarındaki hayat kurtarabilen barınma olasılığı olan yerleri gözden kaçırmamalıdır, yol kenarlarında bulabileceğiniz o kadar çok şey var ki.

Ukrayna/Carpathian Dağları, Yol kenarında terk edilmiş eski bir karavan.
Yollarda bu tarz çok terk edilmiş yer var, zor durumda kaldığınızda işgal edebilirsiniz.


Yağmur altında çadır kurmak zor olduğu için çevrede uyuyabilecek bir alan ararken karşıma çıkan terk edilmiş karavanımsı şey.
Carpathian Dağları / Ukrayna


Güvenlik amacı ile kapısını halat ile sabitleyip tamamen rahat, kaygısız bir uyku çektiğim terkedilmiş karavanımsı şeyin içi
Carpathian Dağları / UkraynaHer zaman yanımda olan, Kını çantama asılı, tek bir hareket ile çantamdan çekebildiğim gerektiği zaman gözümü kırpmadan kendimi bütün gücümle savunduğum en sevdiğim maçatam. Uyurken her zaman bana yakın durur. 
Carpathian Dağları / Ukrayna

  Kimi zaman terk edilmiş evler de bir Gezgin Backpacker'ın kullanabileceği yerler arasındadır. Şehirlerden uzak terk edilmiş barakalar, evler şehirlerin içerisindeki terk edilmiş binalardan çok daha güvenlidir. Kimse bali veya tiner çekmek için şehir dışına çıkmaz. Çadır kurmak için hava koşulları çok sert ise veya ıssız bir yerde boş bir ev bulduysa gezgin backpacker affetmez İşgal etmeyi ihmal etmez.

Bratislava/Slovakya - Otoban kenarında bulduğum girişindeki örümcek ağı bozulmadan kalmış Sovyet dönemine ait eski terk edilmiş bir ev. Temiz olmadığı için içerisine çadır atmayı tercih ettim.


Gezgin nedir?

  Türkiye içerisinde yaşamış, üniversite görmüş, toplumun derinine inmiş, popüler kültürü ve internet üzerindeki yapılanmaları, sosyal grupları, gece hayatını, gündüz hayatını, otostopçuları, ve kendine gezgin diyen bir çok popüler kültürde sosyal statü kasan onca insanı tanımış, izlemiş birisi olarak gezginlik denilen şeyin çok yanlış anlaşıldığını sizlere söyleyebilirim. 
  Interrail gibi türkiye içerisinde olan kendilerine gezgin sıfatı takmış insanların popülerite için otostop çektiği gerçeğini algılamanızı, bu gibi gruplara katılarak gezgin olamayacağınızı belirtmek istiyorum. Yollarda sırt çantam ile dolaştığım zaman bana interrailcimisin sorusunun sorulmasından hiç hoşlanmıyorum, hayır diyorum çünkü bu tarz gruplara dahil değilim, çokça bana yöneltilen bu sorunun ardından hayır cevabını verdiğimde ekşiyen yüzleri görmek beni üzüyor. Ne ara bu kendi pisliğini temizleyemeyen insanlar gezgin olarak anılmaya başladı (Bknz: Bolu), grup dışındakilere negatif politika güdülmeye başladı anlam veremiyorum.
  Bir gezgin hürdür, sosyal statü kasmak için yollarda değildir, yollara aşıktır, çevresini temiz tutar, doğayı sever, onu korur, insanı sever, dışlamaz, bilinçlendirir, herkese kollarını açar, yalnızlığından keyif alır, dışa dönüktür ve gruplaşmayı, bölünmeyi sevmez. Çoğu zaman sessizdir gezgin, dinlemeyi sever, ukala ve egoist değildir, kendini tanır, olduğu gibi maskesiz yansıtır. İnsanı ve yaşamı çözmek, sorgulamak bir gezgini gezgin yapan en temel özelliğidir.
  Uçak ile Parise gidip Eyfel kulesinin önünde fotoğraf çekilmek, Vienna da sandala binmek, Dünyanın kültür başkentlerinde otellerde kokteyl içmek ile gezgin olunmaz. Kuzey ışıkları altında fotoğraf çekilmek, festival kovalamak ile gezgin olunmaz. Gezgin yürüyen insandır, sürekli yer değiştiren, giden insandır, yürürken düşünen insandır, çevresine duyarlı insandır, duyguları en ağır şekilde yaşayan insanlardır gezginler, hislerini kaybetmemiş, sevmeyi seven, yaşamı seven macerayı seven, rutinden nefret eden insanlardır gezginler.  
  Nietzsche'de bir gezgindir, otostop çekmesede, ülke ülke sürekli yollarda olmasa da bir gezgindir. Nietzche yürürdü, her gün saatlerce yürürdü, yürümeden düşünemediğini söylerdi, o kadar hisliydi ki bir gün sahibinin kırbaçladığı bir ata sarılıp saatlerce ağlamışdı, yürüdü Nietzche ömrünün sonuna kadar, delirene kadar, çöküşüne kadar gücü olduğu zamanlarda günde en az 7/8 saat yürürdü. 
Gezgin yürüyendir, hareket edendir, geride bırakan yeniye kucak açandır.
Kazakhistan/Uralsk
Bir köprüde çalışan inşaat işçileri.

Sibirya/Arshan
Sokakta tanıştığım bir grup, en soldaki adam o gün evlendi ve gitarlar çalındı, şarkılar söylendi.


 Gezgin bir Backpacker bütün insanlara kucak açar, sevgi dağıtır ve yoluna devam eder. Arkadaş kazanır, dost kazanır. Dostları onun en büyük hazinesidir.

Ukrayna/Carpathian Dağları
Ukrayna'lı dostlar ile ormanda keşfe çıktığımız zamandan kalma.
(Antik yapılar bulmuştuk)

Part 2 yakında.


Yorumlar

Popüler Yayınlar